Berme si príklad zo skúseností iných krajín

Autor: Ivan Ištvánffy | 20.1.2016 o 16:34 | (upravené 1.2.2016 o 10:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  104x

Malé a stredné podniky sú neodmysliteľnou súčasťou a hybnou silou každej vyspelej svetovej ekonomiky.

Malé a stredné podniky sú neodmysliteľnou súčasťou a hybnou silou každej vyspelej svetovej ekonomiky. Sú tlčúcim srdcom spoločnosti, nakoľko zamestnávajú veľkú časť aktívnej pracovnej sily, vykonávajú podnikateľské činnosti, ktoré uspokojujú potreby trhu, čím tvoria HDP, a v neposlednom rade odvádzajú dane do štátneho rozpočtu. Malé a stredné podniky sú schopné do veľkej miery vypĺňať pracovné miesta pri znižovaní stavov veľkých spoločností. Flexibilnejšie sa prispôsobujú trhovým zmenám a majú vyšší inovačný potenciál, kvôli väčšej špecializácií a menšej byrokracii. V dnešnej vysoko vyspelej technologickej dobe, kedy aj malé firmy, môžu outsourcovať a spolupracovať s inými firmami alebo živnostníkmi (freelancers) po celom svete, padajú komunikačné a finančné zábrany, čím sú malé a stredné podniky postupne schopné konkurovať aj najväčším gigantom na trhu. Tieto firmy majú dokonca potenciál vytvorenia úplne nového odvetvia, kedy sa z malej firmy stane svetový fenomén a svojou schopnosťou neustále inovovať najlepšie uspokojí potreby trhu. Môžeme sa inšpirovať na príkladoch Apple, Microsoft, IBM alebo aj úplným novinkám ako Uber alebo Airbnb. Ide o technologické firmy a vynálezy, ktoré sa z prvotného nápadu transformovali v inovačných lídrov. Každému rozumne zmýšľajúcemu človeku (nielen ekonómovi) z toho logicky vyplýva, že štát by mal robiť všetko preto, aby nielen udržal, ale aj  zlepšoval podnikateľské prostredie v svojej krajine.

Malé a stredné podniky tvoria na Slovensku 99,9% podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov a zamestnávajú cca 72% aktívnej pracovnej sily, čím sa podieľajú na cca 55% HDP. Fyzické osoby – podnikatelia tvoria cca 70% a právnické osoby cca 30% z celkového počtu malých a stredných podnikov. Úlohou našej vlády je vytvárať prostredie, v ktorom môžu malé a stredné podniky rásť a byť odmeňované za svoju podnikateľskú činnosť. Priaznivé podnikateľské prostredie nevznikne len tak. Neexistuje žiadny čarovný prútik, ktorý všetko vyrieši na počkanie. Na Slovensku dlhodobo pretrváva nepriaznivé podnikateľské prostredie, kde často krát jedinou dosiahnuteľnou métou pre malé a stredné podniky je PREŽIŤ. V ťažkých časoch, kedy podnikatelia a živnostníci zvádzajú existenčný boj, nemôžu ani len pomýšľať nad inovovaním, konštantným zlepšovaním ponúkaných produktov a služieb, čo ich v konečnom dôsledku robí nekonkurencieschopnými. Medzi najväčšie prekážky, ktorým čelia malé a stredné podniky na Slovensku, patrí nezmyselná legislatíva, byrokracia, chýbajúci prístup k financiám, korupcia pri prerozdeľovaní dotácií a eurofondov pre podnikateľský a inovačný rozvoj, a v neposlednom rade prílišné zvýhodňovanie nadnárodných korporácií. Podľa Akčného plánu pre podnikanie 2020, vypracovaného Európskou úniou, je nevyhnutné opätovné stimulovanie podnikateľského ducha v Európe s cieľom zvýšiť počet podnikateľov v záujme dosiahnutia obnovy hospodárskeho rastu a zvýšenie úrovni zamestnanosti. Jednou z hlavných výziev je vytvárať motivačné podmienky na vstup do podnikateľského prostredia aj pre príslušníkov znevýhodnených skupín spoločnosti ako sú mladí ľudia (najmä absolventi), ženy, migranti, zdravotne postihnutí, ktorí čelia serióznym problémom pri uplatnení sa na trhu práce. Pre motivovanie ľudí podnikať na Slovensku je potrebné prijať také opatrenia, ktorá vytvoria priaznivé podnikateľské prostredie a odbúrajú neúmernú byrokraciu. Je potrebné zabezpečiť ľahší prístup k financovaniu a transparentnému čerpaniu eurofondov pre podporu inovácií a výskumu, ktoré sú hlavným motorom napredovania v podnikateľskom sektore a sú kľúčové v oblasti tzv. start-upov. Dobre spravovaný štát by mal vynakladať čo najväčšie úsilie na stimuláciu súkromného podnikania a implementovať opatrenia pre zatraktívnenie a rozširovanie podnikateľského prostredia.

Zoberme si príklad z Estónska. Táto malá pobaltská krajina nachádzajúca sa v severnej Európe toho za posledných 20 rokov dokázala naozaj dosť. V roku 1992, po rozpade Sovietskeho zväzu, panoval v krajine ohromný chaos a inflácia bola na úrovni 1000%. Krajina bola na pokraji kolapsu. Avšak Estónci sa zomkli, pristúpili k desovietizácii, a radikálne prekopali svoju krajinu od úplných základov. Vymenili vládu a ministrov,  dali priestor dali mladým a šikovným ľuďom. Prvý estónsky premiér Mart Laar mal v čase zvolenia len 32 rokov a mnohí jeho ministri boli ešte mladší. Estónsko naďalej neúnavne ťahá vpred a medzičasom obsadilo 8. miesto na svete v rebríčku ekonomickej slobody. Estónci majú efektívnu štátnu správu a najnižšiu mieru korupcie zo všetkých postkomunistických krajín. Podarilo sa im absolútne odbúrať byrokraciu a môžu sa chváliť azda najefektívnejším eGovernmentom na svete. Firmu si tam viete založiť online za 15 minút a 94% daňových priznaní je vybavených taktiež online. Na každého občana je pridelené jedno identifikačné číslo uložené v elektronickom občianskom preukaze, ktorý býva integrovaný v SIM karte v mobile. V praxi to znamená, že cez mobil sa občan dostane (naloguje) do všetkých štátnych systémov a portálov, a zadaním PIN kódu čokoľvek elektronicky podpíše. Najnovšie bol v Estónsku spustený projekt eResidence, prostredníctvom ktorého má ktokoľvek na svete možnosť stať sa internetovým občanom Estónska a profitovať z ich inovatívneho, transparentného a atraktívneho podnikateľského prostredia. Estónci odmietli vábiť zahraničných investorov na daňové prázdniny, namiesto toho odborne reformujú, zničili byrokraciu, efektívne bojujú s korupciou a perfektne digitalizovali infraštruktúru verejnej správy. Stali sa tak nesmierne atraktívnou krajinou pre zahraničných investorov a v roku 2024 očakávajú navýšenie na 10 miliónov digitálnych občanov. Keď to funguje v Estónsku, prečo by nemohlo aj u nás?

Ivan Ištvánffy

 

http://istvanffy.sk/web/

https://www.facebook.com/IvanIstvanffy83/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.


Už ste čítali?